сайт в режимі налагодження, якщо ви не знайшли, що шукали можете відвідати стару версію сайту

Понеділок, 19 червня 2017 08:07

"Нафтогаз" потрібно серйозно реформувати

АвторНа думку директора енергетичних програм Центру Разумкова Володимира Омельченка, "Нафтогаз" потребує серйозного реформування, а його існування в нинішньому вигляді немає сенсу.

"Нафтогаз" потрібно серйозно реформувати. Перш за все – провести анбандлінг. "Нафтогаз" не має займати якесь домінуюче або особливе становище на ринку. В принципі, для нього досить функцій трейдера газу в рівних умовах порівняно з усіма іншими, без будь-яких переваг або привілеїв. Менеджмент "Нафтогазу" з моєї точки зору, повинен доводити свою ефективність не в особливих привілейованих умовах, а в конкурентному, рівному для всіх середовищі. Функції транспортування та зберігання слід з нього зняти. Він повинен бути лише одним із імпортерів газу, виконувати цю функцію, поки не з'являться нові гравці. Підприємства можуть створювати свої трейдерів, ринок взагалі повинен бути дуже конкурентним. Я не бачу особливого сенсу в "Нафтогазі" в тому значенні, в якому він існує", – підкреслив експерт.

За словами президента Енергетичної асоціації України Василя Котка, в Європі та США функції гравців газового ринку вже давно розподілено за видами діяльності.

"Ринок побудовано таким чином, що транспортування газу трубопроводами високого тиску – це один вид діяльності, часто це поєднується зі зберіганням газу у газосховищах. Розподіл газу – це інший вид діяльності. Видобуток газу – третій вид діяльності. І доставка газу – це четвертий вид діяльності. Коли в Україні близько 10 років тому створювали "Нафтогаз", а до цього у нас існував розподіл за сферами діяльності, вже тоді ніхто не міг чітко відповісти на питання, навіщо він створюється. Цього не треба було робити. Його створили, за великим рахунком не для того, щоб поліпшити ситуацію в галузі. Це робилося не в інтересах суспільства та держави, а в інтересах вузької групи людей. Зараз відповідно до нового закону ("Про ринок природного газу") Цю систему, прийняту в Європі та США, впроваджуємо для себе. Коли все це відбудеться, "Нафтогаз" перетвориться на звичайного постачальника газу. Ні здобиччю, ні транспортуванням по трубах високого тиску займатися не буде", – зазначив Василь Котко.

Нагадаємо, раніше представник МВФ в Україні Жером Ваше заявив, що для того, щоб продовжити зміни в енергетичній сфері, необхідно провести анбандлінг "Нафтогазу".

Також, на думку Торстена Воллерта, члена Європейської Комісії, необхідно імплементувати законодавство, прийняте в Україні, та провести поділ функцій "Нафтогазу", анбандлінг. Він підкреслив, що це необхідно зробити так, щоб питання надмірно не політизувалося.

джерело

Останнє редагування Понеділок, 19 червня 2017 08:11
Володимир Омельченко

+

Директор енергетичних програм

volodymyr.omelchenko

натисніть для детальної інформації

 Народився в 1967 р. в Києві.

Освіта: Київський політехнічний інститут, факультет хімічного машинобудування (1992).

Автор понад 50 наукових і публіцистичних праць. Брав участь у розробці та здійсненні міжнародних енергетичних проектів та наукових дослідженнях міжнародної енергетичної політики.

Робота:

У 1992–1996 р. працював на різних посадах в галузі машинобудування;

1997–1998 — головний фахівець відділу нафтової, газової та нафтопереробної промисловості міністерства економіки України;

1998–2003 — НАК «Нафтогаз України», очолював напрям транспорту нафти;

2004–2007 — головний консультант Національного інституту проблем міжнародної безпеки РНБО України;

з лютого 2007 р. — експерт Центру Разумкова, з 2013 року — директор енергетичних програм.

Телефон: (044) 206-85-02

Електронна пошта: omelchenko@razumkov.org.ua

Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. Вам потрібно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.