Директор політико-правових програм Центру Разумкова Юрій Якименко взяв участь у прес-конференції, організованій мережевим виданням «Оглядач», яка була присвячена підбиттю підсумків попередньої сесії Верховної Ради та новим політичним домовленостям, які можуть відбутися під час канікул. Перш ніж будувати прогнози щодо майбутніх домовленостей, Юрій Якименко оцінив підсумки роботи парламентських трударів. На його думку, минула сесія продемонструвала «кризу парламентаризму — парламент в значній мірі втратив свою самостійність і не може повноцінно виконувати свої основні функції». Зокрема, тому, що «збочена політична структура» законодавчого органу країни — нардепів, що приєдналися до провладної коаліції і політичних опонентів, що перейшли на сторону, навряд чи можна назвати слугами свого виборця. Опозиція, у свою чергу, «фактично позбавлена процедурних можливостей для впливу на становище в парламенті». Так, коаліція, на перший погляд, сильна, здібна до законотворчості, але «вона поступово перетворюється на парламент в мініатюрі», — упевнений Юрій Якименко. «У ній створюється своя більшість, своя опозиція, існують розбіжності навіть між групами усередині Партії регіонів», — сказав він. Якщо говорити про справжню опозицію, то, звичайно, «висновки тут песимістичні», — визнав політолог. «Вона не може представляти консолідовану позицію навіть в питаннях, що стосуються її власних прав, і це найбільша проблема для опозиційних сил». Юрій Якименко назвав декілька чинників, які робитимуть істотний вплив на роботу парламенту найближчими місяцями: - Місцеві вибори, призначені на 31 жовтня. «Це перше випробування для влади і тест для опозиції, наскільки вона зберігає рівень своєї підтримки».
- Питання перерозподілу повноважень в системі влади, «пов’язаний з можливими конституційними змінами».
- Можливі ротації в уряді і «повна або часткова зміна керівництва Кабінету Міністрів». Тут все залежатиме від соціально-економічної ситуації. Якщо події розвиватимуться за негативним сценарієм, доведеться призначати «головного з неприємностей».
- Конфлікти усередині коаліції — «за сфери впливу, за кадрові призначення».
Незважаючи на завірення представників коаліції про те, що триста «тушок» їм ні до чого, Юрій Якименко припускає, що процес залучення нових членів більшості матиме місце, оскільки «владі вони потрібні». Зокрема, для конституційних змін. Політолог вважає, що триста депутатів не обов’язково повинні бути зв’язані формальним членством — достатньо певної лояльності, готовності підтримати те або інше вирішення коаліції. «Літо — традиційний період для політичних домовленостей і продукування довгострокових стратегій, в першу чергу, влади, для реалізації яких буде потрібно впливати на ситуацію в парламенті. Тобто, цей період політики проведуть достатньо активно». |